Kronika szkolna

25.09.2017

W niedzielę, 24 września 2017 r. przeżywaliśmy wspólnie Mszę Świętą Wspólnoty Szkolnej. Dla wielu uczniów i ich rodziców z klas 1, 4 i 7 Szkoły Podstawowej oraz klas 1 Liceum, było to pierwsze tego typu spotkanie. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił o. Radosław Boboń. Pod koniec wspólnej modlitwy miało miejsce poświęcenie przyborów szkolnych. 

16.09.2017 - 22.09.2017

Miniony tydzień grupa naszych uczniów spędziła na wyjeździe naukowo-turystycznym do Szwajcarii. Głównym celem była wizyta w ośrodku badań jądrowych CERN. Program był jednak o wiele bogatszy.  Publikujemy szczegółową relację uczestników.

10.09.2017

10 września, już tradycyjnie, reprezentacja naszej Wspólnoty szkolnej udała się  do warszawskiego Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na Siekierkach. Tam miała miejsce  Inauguracja Roku Szkolnego 2017/2018.  Uroczystość zgromadziła nauczycieli, dzieci oraz młodzież ze szkół pijarskich z całej Polski.

04.09.2017 - 08.09.2017

Od 4 do 8 września najzdolniejsi uczniowie naszego Liceum (czyli tacy, którzy w ostatniej klasyfikacji osiągnęli średnią ocen powyżej 5,0 i uzyskali co najmniej bardzo dobrą ocenę zachowania) przebywali na obozie naukowym. Przypomnijmy: obóz taki jest coroczną formą nagrody właśnie dla tych najwybitniejszych, a tym razem odbył się już po raz piąty. Uczestnicy obozu (dwadzieścia dwie osoby pod opieką pani Agnieszki Łękawy i pana Przemysława Rojka) zawitali do Łodzi – miasta fascynującego, owej „ziemi obiecanej” z powieści Reymonta i filmu Wajdy. Jak się podobało? Przedstawiamy  wspomnienia uczestników.

04.09.2017

4 września  zainaugurowaliśmy  rok szkolny 2017/18. Po spotkaniu w licealnym gronie w holu Szkoły cała nasza Wspólnota zebrała się na uroczystej Mszy Świętej. W tym roku, w związku z reformą,  powitaliśmy wśród nas uczniów klas pierwszych, czwartych i siódmych nowo utworzonej Szkoły Podstawowej.

03.09.2017

To już tradycja. Co roku na początku września reprezentacja naszego Liceum bierze udział w charytatywnym biegu  Kraków Business Run. Tegoroczny bieg pobił wszelkie rekordy – w niedzielę 3 września na starcie stanęło aż 5300 biegaczy. Pięcioosobowe sztafety przebyły trasę o dystansie 3.9 km w okolicach Wawelu i Bulwarów Wiślanych.  Na rzecz potrzebujących udało się zgromadzić  ponad 415 tys. złotych. Kwota ta zostanie przeznaczona głównie na pomoc osobom z niepełnosprawnością ruchową.

23.08.2017 - 28.08.2017

23 sierpnia niedaleko Zakopanego, w Murzasichlu,  rozpoczęły się rekolekcjowakacje dla uczniów klas pierwszych naszego Liceum. Jest to tradycyjny obóz integracyjny, zwany potocznie Integrą.
W obozie uczestniczyło 129. kandydatów do klas pierwszych, 16 animatorów (absolwentów oraz uczniów liceum), wychowawcy - Panie Profesor: Wioletta Kica, Agnieszka Łękawa, Katarzyna Piórek, Karolina Knapik- Bieniek, Iwona Schab oraz Pan Profesor Łukasz Wiśniowski. Duchowo naszą Integrę wspierali Ojcowie: Tomasz Abramowicz i Mariusz Rabczak.

17.07.2017

W dniach 9-15 lipca w Warszawie połączona reprezentacja Gimnazjum i Liceum wzięła udział w 29. Międzynarodowej Parafiadzie Dzieci i Młodzieży.

W imprezie uczestniczyło 1360 dzieci i młodzieży z 8 krajów, którymi zajmował się kilkudziesięcioosobowy zespół organizatorów i wolontariuszy (także z naszej szkoły).

23.06.2017

Uroczystość zakończenia roku szkolnego toczyła się zwykłym trybem. Zgodnie z wieloletnią tradycją składała się z  trzech części: wspólnej ceremonii w holu szkoły, Mszy Świętej i spotkań w klasach.

23.06.2017

23 czerwca ogłoszono oficjalne wyniki całorocznego konkursu o tytuł Klasy Konarskiego. Do punktacji (oprócz średniej ocen i frekwencji w poszczególnych klasach) wliczane są wyniki licznych szkolnych zawodów i konkursów, czytelnictwo, ocena wystroju sal itp.

W tym roku zwyciężyła klasa 2f z wynikiem 210 punktów. Gratulujemy!

21.06.2017

Intensywny dzień zajęć 21 czerwca rozpoczęliśmy Mszą Świętą w intencji Kuby Ciołka i prof. Włodzimierza Kękusia - patronów odbywających się w tym dniu memoriałów. Po mszy część uczniów wzięła udział w zawodach pływackich rozgrywanych na basenie Korony Kraków (Memoriał im. Włodzimierza Kękusia - trenera i wieloletniego nauczyciela naszej szkoły).

Trzyosobowe reprezentacje klas, wspierane dopingiem kolegów,  rywalizowały w Zawodach Pierwszej Pomocy  im. Jakuba Ciołka. W tym roku po raz pierwszy w rywalizacji wzięli też udział uczniowie Gimnazjum. Uczniowie musieli się zmierzyć z rozlicznymi zadaniami – w parku Liceum znajdowało się wielu poszkodowanych potrzebujących pomocy. Trzeba było, między innymi, wykazać się umiejętnościami składania połamanych kończyn, wykonywania sztucznego oddychania i masażu serca.

Wszystkie drużyny spotkały się na wspólnym grillu, wspominając kończący się rok szkolny i życząc sobie udanych wakacji.

19.06.2017

W dniach 19 - 22 czerwca 2017 r w Koninkach odbył się obóz matematyczny dla szczególnie uzdolnionych w tej materii uczniów liceum, dofinansowany przez LO Zakonu Pijarów i Akademię Górniczo-Hutniczą.
Wyjazd połączył rozrywkę, sport i, co oczywiste, intensywną naukę matematyki rozłożoną na kilkugodzinne lekcje.

13.06.2017

Po pierwsze: jedną z rzeczy odróżniających nas od naszych czworo-, sześcio- i ośmionożnych, latających, pływających i pełzających starszych braci jest to, że jako jedyny gatunek zasiedlający trzecią planetę od Słońca uprawiamy sztukę – czyli marnujemy swój czas na tworzenie bądź wykonywanie rzeczy na pierwszy rzut oka potrzebnych tylko do tego, by się podobały (to wielki królewiecki filozof, Immanuel Kant, napisał, że piękne jest to, co się bezinteresownie podoba).

09.06.2017

Z radością informujemy, że  Magdalena Lenarska (1e), Agnieszka Kamień, Michał Magiera, Kuba Semczyszyn (3c), Krzysztof Hernik (2b) i Krzysztof Surówka (1c)  zostali stypendystami Regionalnego Programu Stypendialnego. Celem tego projektu  jest pomoc w naukowym rozwoju szczególnie uzdolnionych uczniów.  Stypendium jest przyznawane na okres roku szkolnego (z przeznaczeniem na realizację przez ucznia, pod okiem opiekuna dydaktycznego, jego indywidualnego planu rozwoju w obszarze przedmiotów przyrodniczych, informatycznych, języków obcych, matematyki lub przedsiębiorczości).

07.06.2017

Dnia 7 czerwca w Parku Lotników odbył się Bieg im. płk. pil. Stanisława Skarżyńskego, organizowany przez ZSO nr 9. Naszą szkołę reprezentowali: Wiktoria Kozłowska z kl 2f oraz Jan Uthke i Karol Zawisza z kl 2c.
Wiktoria wywalczyła ZŁOTO,  Karol SREBRO, a Jan 5. miejsce w swoich kategoriach wiekowych.
Dziękujemy i serdecznie gratulujemy !

02.06.2017

Z okazji Dnia Dziecka 31.05. wolontariusze naszej Fundacji przygotowali dla dzieci ze świetlicy „Wesołe Małolaty” wspaniałą niespodziankę: turniej „Kocham Cię Polsko”.  2 czerwca  świętowaliśmy Dzień Dziecka po raz drugi. Tym razem zaprosiliśmy do parku przy Liceum Pijarów dzieci ze Świetlicy TPD  "Kraina Marzeń", a także z Centrum CALASANZ Olsza i Wieczysta. Ponad 60. uczestnikom dzielnie kibicowali rodzice i opiekunowie, a liczne atrakcje przygotowali uczniowie Liceum i Gimnazjum Pijarów w Krakowie.

31.05.2017

W związku z realizacją projektu  „Człowiek, który sam sobie wystarcza- nikomu nie jest potrzebny” prowadzonego we współpracy z Fundacją Oświatową im. ks. Stanisława Konarskiego w ramach projektu „Szkoła częścią wspólnoty” (który jest współfinansowany ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich) uczniowie klas pierwszych wraz z profesorem Januszem Podwiką, Ojcem Radosławem Boboniem oraz samorządem szkolnym zapoczątkowali szereg spotkań międzypokoleniowych z seniorami. Osoby powyżej 60 roku życia biorące udział w tym przedsięwzięciu to osoby związane z Pijarskim Klubem Seniora oraz innymi organizacjami seniorskimi działającymi na terenie Dzielnicy III – Prądnik Czerwony.

26.05.2017 - 02.06.2017

Zaledwie tydzień temu, 2 czerwca żegnaliśmy "naszych" Niemców. Możemy ich tak nazwać, bo poznaliśmy się i zaprzyjaźnili w czasie pierwszej części wymiany w Gilching koło Monachium w dniach 31.03 - 7.04 br. Teraz niemiacka młodzież spędziła tydzień w Krakowie. Program obejmował poznanie naszej szkoły (jej historii i terazniejszości), rodzin partnerów wymiany, zabytków Krakowa i okolic.

26.05.2017

W zeszły piątek grupa naszych animatorów zostawiła za sobą Kraków i ruszyła w kierunku Białego Dunajca. Przypomniane zostało to, co znane, wpojone to, co dla niektórych nowe. Jednym słowem przygotowania do wakacyjnego obozu integracyjnego dla nowych uczniów naszej szkoły, których powitamy już we wrześniu, ruszyły pełną parą.

25.05.2017

Od września 2016 roku do maja 2017 kilkunastoosobowa grupa uczniów klas pierwszych uczestniczyła w warsztatach muzealnych, które są efektem umowy między Dyrekcją naszego Liceum a  Muzeum Narodowym w Krakowie, w ramach programu „Kultura dostępna”.
Cykl spotkań warsztatowych  podporządkowany został zasadom periodyzacji literatury, aby w ten sposób łatwiej było nam łączyć posiadaną już wiedzę historycznoliteracką ze zjawiskami ze sztuk plastycznych.

Strony