Kronika szkolna

17.07.2017

W dniach 9-15 lipca w Warszawie połączona reprezentacja Gimnazjum i Liceum wzięła udział w 29. Międzynarodowej Parafiadzie Dzieci i Młodzieży.

W imprezie uczestniczyło 1360 dzieci i młodzieży z 8 krajów, którymi zajmował się kilkudziesięcioosobowy zespół organizatorów i wolontariuszy (także z naszej szkoły).

23.06.2017

Uroczystość zakończenia roku szkolnego toczyła się zwykłym trybem. Zgodnie z wieloletnią tradycją składała się z  trzech części: wspólnej ceremonii w holu szkoły, Mszy Świętej i spotkań w klasach.

23.06.2017

23 czerwca ogłoszono oficjalne wyniki całorocznego konkursu o tytuł Klasy Konarskiego. Do punktacji (oprócz średniej ocen i frekwencji w poszczególnych klasach) wliczane są wyniki licznych szkolnych zawodów i konkursów, czytelnictwo, ocena wystroju sal itp.

W tym roku zwyciężyła klasa 2f z wynikiem 210 punktów. Gratulujemy!

21.06.2017

Intensywny dzień zajęć 21 czerwca rozpoczęliśmy Mszą Świętą w intencji Kuby Ciołka i prof. Włodzimierza Kękusia - patronów odbywających się w tym dniu memoriałów. Po mszy część uczniów wzięła udział w zawodach pływackich rozgrywanych na basenie Korony Kraków (Memoriał im. Włodzimierza Kękusia - trenera i wieloletniego nauczyciela naszej szkoły).

Trzyosobowe reprezentacje klas, wspierane dopingiem kolegów,  rywalizowały w Zawodach Pierwszej Pomocy  im. Jakuba Ciołka. W tym roku po raz pierwszy w rywalizacji wzięli też udział uczniowie Gimnazjum. Uczniowie musieli się zmierzyć z rozlicznymi zadaniami – w parku Liceum znajdowało się wielu poszkodowanych potrzebujących pomocy. Trzeba było, między innymi, wykazać się umiejętnościami składania połamanych kończyn, wykonywania sztucznego oddychania i masażu serca.

Wszystkie drużyny spotkały się na wspólnym grillu, wspominając kończący się rok szkolny i życząc sobie udanych wakacji.

19.06.2017

W dniach 19 - 22 czerwca 2017 r w Koninkach odbył się obóz matematyczny dla szczególnie uzdolnionych w tej materii uczniów liceum, dofinansowany przez LO Zakonu Pijarów i Akademię Górniczo-Hutniczą.
Wyjazd połączył rozrywkę, sport i, co oczywiste, intensywną naukę matematyki rozłożoną na kilkugodzinne lekcje.

13.06.2017

Po pierwsze: jedną z rzeczy odróżniających nas od naszych czworo-, sześcio- i ośmionożnych, latających, pływających i pełzających starszych braci jest to, że jako jedyny gatunek zasiedlający trzecią planetę od Słońca uprawiamy sztukę – czyli marnujemy swój czas na tworzenie bądź wykonywanie rzeczy na pierwszy rzut oka potrzebnych tylko do tego, by się podobały (to wielki królewiecki filozof, Immanuel Kant, napisał, że piękne jest to, co się bezinteresownie podoba).

09.06.2017

Z radością informujemy, że  Magdalena Lenarska (1e), Agnieszka Kamień, Michał Magiera, Kuba Semczyszyn (3c), Krzysztof Hernik (2b) i Krzysztof Surówka (1c)  zostali stypendystami Regionalnego Programu Stypendialnego. Celem tego projektu  jest pomoc w naukowym rozwoju szczególnie uzdolnionych uczniów.  Stypendium jest przyznawane na okres roku szkolnego (z przeznaczeniem na realizację przez ucznia, pod okiem opiekuna dydaktycznego, jego indywidualnego planu rozwoju w obszarze przedmiotów przyrodniczych, informatycznych, języków obcych, matematyki lub przedsiębiorczości).

07.06.2017

Dnia 7 czerwca w Parku Lotników odbył się Bieg im. płk. pil. Stanisława Skarżyńskego, organizowany przez ZSO nr 9. Naszą szkołę reprezentowali: Wiktoria Kozłowska z kl 2f oraz Jan Uthke i Karol Zawisza z kl 2c.
Wiktoria wywalczyła ZŁOTO,  Karol SREBRO, a Jan 5. miejsce w swoich kategoriach wiekowych.
Dziękujemy i serdecznie gratulujemy !

02.06.2017

Z okazji Dnia Dziecka 31.05. wolontariusze naszej Fundacji przygotowali dla dzieci ze świetlicy „Wesołe Małolaty” wspaniałą niespodziankę: turniej „Kocham Cię Polsko”.  2 czerwca  świętowaliśmy Dzień Dziecka po raz drugi. Tym razem zaprosiliśmy do parku przy Liceum Pijarów dzieci ze Świetlicy TPD  "Kraina Marzeń", a także z Centrum CALASANZ Olsza i Wieczysta. Ponad 60. uczestnikom dzielnie kibicowali rodzice i opiekunowie, a liczne atrakcje przygotowali uczniowie Liceum i Gimnazjum Pijarów w Krakowie.

31.05.2017

W związku z realizacją projektu  „Człowiek, który sam sobie wystarcza- nikomu nie jest potrzebny” prowadzonego we współpracy z Fundacją Oświatową im. ks. Stanisława Konarskiego w ramach projektu „Szkoła częścią wspólnoty” (który jest współfinansowany ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich) uczniowie klas pierwszych wraz z profesorem Januszem Podwiką, Ojcem Radosławem Boboniem oraz samorządem szkolnym zapoczątkowali szereg spotkań międzypokoleniowych z seniorami. Osoby powyżej 60 roku życia biorące udział w tym przedsięwzięciu to osoby związane z Pijarskim Klubem Seniora oraz innymi organizacjami seniorskimi działającymi na terenie Dzielnicy III – Prądnik Czerwony.

26.05.2017 - 02.06.2017

Zaledwie tydzień temu, 2 czerwca żegnaliśmy "naszych" Niemców. Możemy ich tak nazwać, bo poznaliśmy się i zaprzyjaźnili w czasie pierwszej części wymiany w Gilching koło Monachium w dniach 31.03 - 7.04 br. Teraz niemiacka młodzież spędziła tydzień w Krakowie. Program obejmował poznanie naszej szkoły (jej historii i terazniejszości), rodzin partnerów wymiany, zabytków Krakowa i okolic.

26.05.2017

W zeszły piątek grupa naszych animatorów zostawiła za sobą Kraków i ruszyła w kierunku Białego Dunajca. Przypomniane zostało to, co znane, wpojone to, co dla niektórych nowe. Jednym słowem przygotowania do wakacyjnego obozu integracyjnego dla nowych uczniów naszej szkoły, których powitamy już we wrześniu, ruszyły pełną parą.

25.05.2017

Od września 2016 roku do maja 2017 kilkunastoosobowa grupa uczniów klas pierwszych uczestniczyła w warsztatach muzealnych, które są efektem umowy między Dyrekcją naszego Liceum a  Muzeum Narodowym w Krakowie, w ramach programu „Kultura dostępna”.
Cykl spotkań warsztatowych  podporządkowany został zasadom periodyzacji literatury, aby w ten sposób łatwiej było nam łączyć posiadaną już wiedzę historycznoliteracką ze zjawiskami ze sztuk plastycznych.

17.05.2017

Od czasu do czasu bywają takie zajęcia naszego Koła Olimpijskiego z Języka Polskiego, na które jego opiekun, pan Przemysław Rojek, rytualnie ubiera swą (szokującą niektórych uczniów) jadowicie czerwoną bluzę z prowokacyjnym napisem „nie wierzę w podmiot liryczny”.

04.05.2017 - 24.05.2017

Wszystko ma swój czas i jest wyznaczona godzina na wszystkie sprawy pod niebem, powiada Kohelet.  Jest czas siania i czas zbiorów.  Okres  maturalnych zmagań to niewątpliwie czas zbierania.  Życzymy naszym maturzystom, by mogli cieszyć się z owoców swojej dotychczasowej nauki.

28.04.2017

Pożegnania długie, bo trzydniowe. W środę 26 kwietnia abiturienci zebrali się na szkoleniu dotyczącym procedur maturalnych, a wieczorem w atmosferze zabawy swoich starszych kolegów pożegnali drugoklasiści. W czwartek odbyła się relacjonowana już pielgrzymka maturzystów do Kalwarii Zebrzydowskiej, a w piątek w holu szkoły miały miejsce oficjalne uroczystości zakończenia roku klas trzecich.

27.04.2017

Pada deszcz – to niebo płacze, to natura odzwierciedla stan ducha.

Dzień był szczególny – nie tylko z powodu naszej pielgrzymki, lecz także dlatego, że tamten czwartek był ostatnim dniem, w którym mogliśmy tytułować się uczniami Liceum Pijarów.

25.04.2017

25 kwietnia jak co roku w naszej szkole zostało zorganizowane spotkanie Wielkanocne dla osób starszych i samotnych. Z przyjemnością gościliśmy u nas kilkadziesięciu mieszkańców okolicznych osiedli.

22.04.2017

Właściwie wszysto co byłoby do napisania zawiera się w powyższym, jednosłownym tytule – bo też cały nasz (wielki!) wysiłek, którego podjęliśmy się w sobotę 22 kwietnia, miał na celu tylko jedno: zaprosić do Liceum Pijarów jak największą ilość obecnych uczniów ostatnich klas gimnazjalnych...

12.04.2017

Tradycją naszej Szkoły stało się już to, że tuż przed Wielkanocą, największymi świętami chrześcijaństwa, spotykamy się na refleksji, która kończy czas nauki i pracy, a zaczyna trzydniową kontemplację świętych tajemnic. Czy jednak aby na pewno wiemy, czym jest „refleksja” – a może właśnie traktujemy ją zupełnie na opak, „bezrefleksyjnie”, jako tych obowiązkowych parę chwil w szkole, które trzeba wytrzymać z mniejszą lub większą niecierpliwością, by wreszcie móc oddać się świętowaniu?

Strony