Kronika szkolna

13.06.2018

W piątek 26 maja w naszej szkole, w ramach patronatu UJ, którym objęte są klasy o profilu biologiczno-chemicznym,  zostały zorganizowane warsztaty chemiczne dla uczniów klas drugich.  Zajęcia pt. ”A modular modeling kit for drawing chemical molecules using hand-held 3D printing technology” przeprowadzili: dr Paweł Bernard z Wydziału Chemii UJ oraz dr James Mendez z Indiana University. Jak wskazuje tytuł, warsztaty były prowadzone głównie w języku angielskim.

11.06.2018

Młodzież Pijarska z naszych placówek z całej Polski wraz ze swoimi duszpasterzami uczestniczyła w 22. Spotkaniu Młodych Lednica 2000.

11.06.2018

Młodzież z naszego liceum uczestniczyła w Kursie Animatora Pijarskiego.

05.06.2018

Sebastian Romaniak, uczeń kl 1c wziął, w dniach 4-5 czerwca wziął udział w finale XXII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, który odbył się w Niepokalanowie. 

25.05.2018

Dnia 25 maja uczniowie  naszej szkoły, w ramach projektu teatralnego “Klub Wyspiańskiego”, udali się do teatru im. Juliusza Słowackiego na spektakl w reżyserii Agnieszki Glińskiej: „Z biegiem lat, z biegiem dni [gdzie jest Pepi]”.

Publikujemy sprawozdanie uczestniczki wydarzenia.

22.05.2018

Dobiegły końca maturalne zmagania. Zazwyczaj trzytygodniowy maraton maturalny rozpoczyna się wraz z kwitnącymi kasztanowcami, a kończy, gdy zakwitają akacje. W tym roku cykl kwitnienia drzew mocno przyspieszył. Harmonogram i zasady egzaminów pozostały niezmienne: maturę zdaje się z trzech przedmiotów obowiązkowych- języka polskiego, matematyki i wybranego języka obcego oraz przedmiotów dodatkowych, do wyboru. Wszystkie egzaminy przeprowadzane są w formie pisemnej, a język polski i języki obce - dodatkowo ustnie. Większość naszych uczniów nie ograniczyła się tylko do programu minimum. Rekordziści zdawali 8 (!) egzaminów pisemnych i dwa ustne.
Mocno trzymamy kciuki za naszych abiturientów. Życzymy satysfakcji z uzyskanych wyników.

17.05.2018

17 maja uczniowie klasy 1c uczestniczyli w niezwykłym pokazie, zapoznając się jednocześnie z postacią XVIII-wiecznego pijara - ks. Józefa Hermana Osińskiego. Uczony, nazywany pierwszym polskim elektrykiem, był autorem prac z fizyki, chemii, metalurgii oraz pierwszego podręcznika z elektrotechniki. Z okazji 280. rocznicy Jego urodzin rok 2018 został ogłoszony przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich Rokiem Józefa Hermana Osińskiego.

16.05.2018

Na XXXVI Ogólnopolskim Sejmiku Matematyków Jakub Michalec z kl. 2c  został wyróżniony w kategorii A (najwyższej) za swoją pracę  "Paradoksy nieskończoności".  Jakub  zaprezentuje  tę pracę podczas finału  Sejmiku w Szczyrku 14-17.06.2018 r.

Gratulujemy i trzymamy kciuki za naszego reprezentanta!

13.05.2018

W ogólnopolskim konkursie Kangur Matematyczny 2018 wyróżnienia otrzymali: w kategorii Junior - Maciej Ratka 1f, Mikołaj Bułka i Łukasz Niemczyk 1c;  w kategorii Student - Krzysztof Surówka 2c i Mateusz Brzóska 2e.

Gratulujemy!

04.05.2018

1-3.05.2018r. w Warszawie miał miejsce prowincjonalny etap Pijarskiego Synodu Młodych. Z różnych placówek w Polsce, a także ze Szczuczyna i Lidy na Białorusi przyjechało prawie 100 delegatów, w tym składająca się z 3 uczniów i 3 ojców reprezentacja z naszego Krakowskiego Liceum.

01.05.2018

Od 27 do 30 kwietnia br. 2018 r. w Krakowie miała miejsce 17 Parafiada Środowisk Pijarskich im. o. Józefa Jońca. W tegorocznej imprezie wzięło udział 175 osób, wychowanków związanych z pijarskimi duszpasterstwami w Polsce. Uczestniczyły grupy z Bolszewa, Elbląga, Jeleniej Góry, Katowic, Poznania, Łowicza, pijarskich parafii pw. Najświętszego Imienia Maryi Matki Bożej Ostrobramskiej z Krakowa, krakowskiego gimnazjum oraz z Łapsz Niżnych, Rzeszowa oraz Warszawy.
Impreza miała miejsce na obiektach naszego liceum a także pijarskiej szkoły podstawowej. Obsługę techniczną podczas parafiady pełnili nasi licealiści, którym organizatorzy za posługę bardzo dziękują.
A co się działo podczas parafiady?

25.04.2018

W XXII Konkursie Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim nasi uczniowie: Wiktoria Piechota, Anna Sieklińska i Tobiasz Śliwa (wszyscy z klasy 3b) uzyskali tytuł laureata, zdobywając indeksy na wybrane kierunki studiów.  Gratulujemy!

22.04.2018

W Niedzielę Dobrego Pasterza, która była 55. Światowym Dniem Modlitw o Powołania, naszej Eucharystii przewodniczył o. Andrzej Tupek SP.

21.04.2018

W piękną, prawdziwie wiosenną sobotę 21 kwietnia nasza Szkoła – wbrew aurze i na przekór temu, że sobota – wcale nie świeciła pustkami; jeśli już czymś świeciła, to odświętnym porządkiem i wyjątkowo urodziwym wystrojem. Powód był nie byle jaki: w końcu jak się podejmuje gości, to trzeba się pokazać, prawda? A my właśnie czekaliśmy na gości – licząc na to, że jak najwięcej z nich już od września z gości zmieni się w gospodarzy.

20.04.2018

20 kwietnia klasy 1d i 2d wraz z wychowawcami uczestniczyły w spotkaniu z przedstawicielem Wydziału Architektury Krajobrazu Politechniki Krakowskiej. Godzinne spotkanie miało na celu zachęcić uczniów klas architektonicznych do podjęcia studiów na tym prężnie rozwijającym się wydziale PK. Nasi "architekci" dowiedzieli się między innymi, jak wygląda proces rekrutacji na studia, dlaczego w Polsce i na świecie jest duże zapotrzebowanie na architektów krajobrazu, a także na czym polega studiowanie arażnowania przestrzeni zewnętrznej i praca w zawodzie architekta. 

 

20.04.2018

Pod hasłem "Dokąd zmierzasz?" , 18 kwietnia odbyło się ostatnie spotkanie szkolnego etapu pijarskiego synodu. Dekoracja przygotowana przez młodzież nawiązywała do drogi prowadzącej do Chrystusa.

19.04.2018 - 26.04.2018

Kolejna wizyta (bardzo udana) naszych uczniów w Gilching (Bawaria) trwała od 19-26 kwietnia br.  Polska grupa liczyła 14 osób i była przyjmowana przez kolegów z zaprzyjaźnionej niemieckiej szkoły. Rewizyty oczekujemy z końcem czerwca.
Opiekunkami wymiany były panie: Agnieszka Kubiczek, Birgit Hoeschen i Alma Rzonca-Biel.

19.04.2018

Nasza drużyna w składzie: Zofia Grodecka, Krzysztof Surówka, Piotr Łuba i Izabella Kacprzak (wszyscy z klasy 2c), pod opieką pana Piotra Brody, zakwalifikowała się do finału 17. edycji ogólnopolskiego konkursu informatycznego Diversity 2018, którego organizatorem jest firma Motorola Solutions Systems Polska Sp. z o.o. !

19.04.2018

Trójka naszych uczniów: Olga Sydor (1b),  Julia Jędrczak (1f) i Sebastian Romaniak (1c), 18 kwietnia, wzięli dział w diecezjalnym etapie XXII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej.

12.04.2018

Tradycją stały się  wyjazdy reprezentacji  naszych Szkół  do stolicy wielkopolski na  Bieg im. o. Józefa Jońca. W tym roku to już ósma edycja zawodów, w których wzięło udział łącznie 1500 uczestników. Bieg ku pamięci założyciela stowarzyszenia "Parafiada"  organizuje Pijarska Szkoła w Poznaniu. Celem jest popularyzacja biegania.

Strony