Kronika szkolna

22.11.2017

16 krakowskich placówek użyteczności publicznej  zostało nagrodzonych certyfikatami „Czystego Miejsca” za szczególną dbałość o higienę. Miło nam pionformować, że wśród wyróżnionych znalazła się również nasza szkoła. Wyróżnienia przyznano w ramach podsumowania projektu „Czyste Zdrowie” zorganizowanego przez Fundację Nieskończone Możliwości.

16.11.2017

W rozgrywanych 16 listopada Mistrzostwach Krakowa szkół średnich w badmintona zawodnicy naszego Liceum: Jan Kasperek i Mateusz Kwinta zajęli 5 miejsce (na 24  drużyny). Gratulujemy i jesteśmy przekonani, że nasi reprezentanci dopiero się rozkręcają.

14.11.2017

14 listopada 2017 r. nasze liceum dołączyło do Klubu Wyspiańskiego przy Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Klub jest inicjatywą dyrektora Krzysztofa Głuchowskiego adresowaną do młodzieży licealnej, której celem „jest stworzenie przestrzeni kształtowania przyszłych elit kulturalnych naszego miasta, regionu i kraju”.

13.11.2017

Samorząd Uczniowski zaplanował cykl nocnych spotkań filmowych "Pijarska Kinorama".

13 listopada odbył się pierwszy wieczór przy filmach, przekąskach i dobrej muzyce.

11.11.2017

Członkowie Koła Kulturoznawczego uczcili Święto Niepodległości wizytą w Muzeum Narodowym na wystawie "#DZIEDZICTWO".

Wystawa podkreśla kulturową ciągłość i stałe elementy  narodowej tożsamości poprzez prezentowane znane i nieznane dzieła z różnych epok.

10.11.2017

Krzysztof Hernik  z klasy 3b  zakwalifikował się do etapu okręgowego Olimpiady Języka Niemieckiego. Gratulujemy i mamy nadzieję, że to nie koniec dobrych wiadomości!

07.11.2017

Reprezentacja Liceum w składzie: Zuzanna Cyunel (2f), Mateusz Brzóska (2e) i Mikołaj Gałka (2f)  pod opieką prof. Elżbiety Rożek zajęła pierwsze miejsce w finale konkursu organizowanego na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH.  Konkurs towarzyszył obchodom Międzynarodowego Dnia  Fizyki Medycznej i polegał na przygotowaniu instalacji technicznej z zakresu fizyki ciała ludzkiego. Nasz zespół  zaprezentował projekt "Lustro życia", którego tematyka, innowacyjność  i poziom wykonania  zostały najwyżej ocenione przez Jury. Gratulujemy!

31.10.2017 - 02.11.2017

Tak, wierzymy, że to ma sens. Że – jak jest napisane w liturgii żałobnej – życie wiernych Pańskich zmienia się, ale się nie kończy.

Że są tacy zmarli, których życie odmieniło się na lepsze – w chwale nieba radują się tym, czego oko nie widziało i ucho nie słyszało, ale przecież patrzą na nas i nas słyszą, zwłaszcza wtedy, gdy się do nich i za ich pośrednictwem zwracamy ku temu, co nieskończenie wyżej. Wtedy naszym modlitwom jest jakby łatwiej dotrzeć tam, gdzie wszystko się kończy i zaczyna.

I że są też tacy, których życie dopiero trwa w oczekiwaniu na doskonałą przemianę. Oni potrzebują naszej pamięci, naszych myśli, naszych modłów, by móc zasiąść między tymi, o których powyżej – tymi, którzy służą nam wstawienniczą pomocą.

29.10.2017

Drugie zajęcia KOŁA KULTUROZNAWCZEGO to wyjście do Domu Zwierzynieckiego (oddziału  Muzeum Historycznego) na wystawę pt.: "Zwierzyniec zaprasza: Rakowice".

27.10.2017 - 29.11.2017

W dniach 27-29 października 2017 r., w Licheniu Starym odbyło się V Jubileuszowe Święto Laikatu Pijarskiego pod hasłem: ,,Głosić, przemieniać, wychowywać”.

W spotkaniu uczestniczyło 160 reprezentantów dzieł pijarskich (szkół, parafii, świetlic, Centrów Kultury Calasanz) z Bolesławca, Jeleniej Góry, Łowicza, Katowic, Poznania, Ebląga, Bolszewa, Warszawy, Krakowa, Rzeszowa oraz Szczuczyna na Białorusi.

26.10.2017

We czwartek 26 października klasy o proflu ekonomiczno-prawnym (2b i 3b) uczestniczyły w wykładzie prowadzonym przez p. Richarda Lucasa. Jest to brytyjski przedsiębiorca, który od 25 lat mieszka w Polsce. Szczególnym polem jego zainteresowań jest promowanie startupów.

24.10.2017

24 października odbyła się konferencja podsumowująca całoroczny projekt "Szkoła częścią wspólnoty", którego celem była aktywizacja wspólnot lokalnych i zwiększenie ich zaangażowania w sprawy publiczne.  Podczas konferencji nasi uczniowie  zaprezentowali pantomimę nawiązująca do  realizowanego w Liceum w ubiegłym roku szkolnym  projektu społecznego „Człowiek, który sam sobie wystarcza, nikomu nie jest potrzebny”.

22.10.2017

Niech św. Jan Paweł II będzie dla nas inspiracją - to główne przesłanie homilii wygłoszonej przez o. Tomasza Abramowicza w  niedzielę 22.10. 2017 r. podczas Mszy Świętej Wspólnoty Szkolnej. 

13.10.2017 - 15.10.2017

Od 13 do 15 października 2017 r. w Krakowie miało miejsce 17. Spotkanie Młodzieży Pijarskiej, które w tym roku przebiegało pod hasłem #CoMuDasz.

12.10.2017

W ramach pierwszych w tym roku zajęć  Koła Kulturoznawczego jego uczestnicy udali się do Multikina na projekcję  filmu "Twój Vivcent". To pierwsza pełnometrażowa animacja malarska. Każda z 65 000 klatek filmu została ręcznie namalowana. W projekcie wzięło udział 125 zawodowych malarzy z całego świata, którzy  ożywili na ekranie świat znany z obrazów van Gogha.

Koło Kulturoznawcze serdecznie zaprasza na kolejne spotkania. Warto skorzystać z możliwości uczestnictwa w ciekawych wydarzeniach kulturalnych Krakowa.

11.10.2017

Z jednej strony – wszystko było jak co roku o (mniej więcej) tej samej porze: wraz z resztą polskich szkół obchodziliśmy Dzień Komisji Edukacji Narodowej, a w naszym Liceum w sposób szczególny celebrowaliśmy Święto Patrona Szkoły – bo tak się składa, że obie te okazje są dla nas podobnie ważne (w końcu gdyby nie działalność ks. Stanisława Konarskiego, nigdy nie byłoby też pierwszego na świecie ministerstwa edukacji…).

06.10.2017

6 października gościliśmy w naszym Liceum Alexa Danziga – historyka, współpracownika Instytutu Yad Vashem,  mieszkańca kibucu Nir Oz.  Alex Danzig w 1959 roku wyjechał z rodzicami i siostrą z Warszawy i zamieszkał w Izraelu. Obecnie jeździ po świecie i upowszechnia wiedzę o zagładzie Żydów i działalności Yad Vashem,  jest też aktywnym uczestnikiem i propagatorem dialogu polsko-żydowskiego (m.in. współorganizuje spotkania młodzieży polskiej i izraelskiej).

W piątkowym  spotkaniu wzięli udział  uczestnicy  projektu edukacyjnego „Nasi sąsiedzi Żydzi”, który od dwóch lat jest realizowany we współpracy Liceum i Gimnazjum.

05.10.2017

Z radością informujemy, że uczennica klasy II e Magdalena Lenarska otrzymała Stypendium Prezesa Rady Ministrów dla młodzieży szczególnie uzdolnionej.  Gratulujemy!

04.10.2017

W środę 4 października odbyła się  pierwsza w tym roku akcja krwiodawstwa. Chętnych do oddania krwi było wielu... Jednak nie każdy (ze względu na stan  zdrowia) został zakwalifikowany - pani doktor była w tej kwestii bezlitosna :).
Tym, którzy wykazali się  odwagą i oddali krew potrzebującym serdecznie gratulujemy. Takich osób było aż 22. To rekord naszej szkoły.
Dziękujemy i zapraszamy na następną akcję w styczniu.

02.10.2017

1 października w holu liceum miało miejsce pierwsze czuwanie modlitewne, w którym uczestniczyli uczniowie, absolwenci, nauczyciele oraz rodzice. W centrum rozważań była Maryja, na którą wskazywał temat czuwania: "Maryja 24h". 

Strony