Absolwenci - Uczniom

10 stycznia 2024 roku, jako uczniowie klas matematycznych (klas 2-4),  uczestniczyliśmy w wykładzie prowadzonym przez absolwenta naszej Szkoły, inżyniera lotnictwa – pana Karola Zawiszę. Wykład dotyczył przyrządów pomiarowych wykorzystywanych na statkach powietrznych.

Dowiedzieliśmy się, jak działają prędkościomierze, żyrobusole, wariometry oraz inne urządzenia pomiarowe. Podczas wykładu mogliśmy obejrzeć te przyrządy z bliska oraz wziąć je do rąk. Zobaczyliśmy na własne oczy zasady działania tych instrumentów i mogliśmy w ten sposób lepiej je zrozumieć. Prowadzący mówił także o jednostkach miar używanych w lotnictwie, takich jak stopy oraz węzły, oraz tłumaczył, dlaczego są one w użytku.

Na końcu wykładu  pan inżynier zaprosił nas do uczestnictwa w zajęciach kółka naukowego na temat inżynierii lotniczej, które mają  wzbogacać naszą wiedzę dotyczącą fizyki zastosowanej w lotnictwie.

Wykład był bardzo ciekawy, zobaczyliśmy jak fizyka, którą znaliśmy do tej pory głównie od strony teoretycznej, jest stosowana w praktyce.
                                                            Jan Hadam i Stanisław Ciepiela, uczniowie klasy 3d