Wiadomości

Zbieranie (nauczycielskie)

Zbieranie (nauczycielskie)

Czas rekolekcji winien być czasem szczególnego przemyślenia wiary nie tylko dla uczniowskiej, ale też dla nauczycielskiej części naszej wspólnoty. Co prawda grono pedagogiczne nie ma trzydniowych rekolekcji, owego „ponownego zbierania”, o którym była mowa w tej kronice niedawno (warto przypomnieć, że dla pijarskich nauczycieli przeznaczona jest za to bogata oferta intensywnych, tygodniowych spotkań rekolekcyjnych w wakacje), ale tradycyjnie już spotyka się ono na adwentowych i wielkopostnych dniach skupienia. 

Żegnamy panią Barbarę Garbacz

Żegnamy panią Barbarę Garbacz

 Z żalem zawiadamiamy, że zmarła pani mgr Barbara Garbacz, związana przez wiele lat z naszym liceum, gdzie prowadziła szkolną kawiarnię.

Uczniowie z lat 90. XX wieku oraz początku XXI i nauczyciele - najdłużej związani ze szkołą pijarską - zapamiętali Ją jako osobę życzliwą, pełną serdeczności, wielkiej kultury i ciepła.

Pouczająca godzina wychowawcza

Pouczająca godzina wychowawcza

18 marca klasa 4d gościła na swojej lekcji wychowawczej pana dr. hab. Wojciecha Solarza - pracownika Instytutu Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk.
Było to bardzo ciekawe spotkanie, podczas którego młodzi pasjonaci biologii zobaczyli, jak wiele radości może sprawiać praca w zawodzie przyrodnika.


Zbieranie

Zbieranie

Nasi duszpasterze zawsze podkreślają, że obchodzony corocznie w Liceum czas rekolekcji wielkopostnych to najważniejszy w każdym roku szkolnym moment pracy formacyjnej. Czemu jest on jednak tak ważny? Odpowiedzią na to – może tylko częściową, ale jednak szczególnie chyba celną – jest to, co kryje się w samej łacińskiej etymologii słowa „rekolekcje”. 


Siedmiu Wspaniałych

Siedmiu Wspaniałych

W środę - 13 marca - odbyła się w szkole akcja krwiodawstwa. Zgłosiło się 16 uczniów, ale tylko siedmiu z nich zostało dopuszczonych przez lekarza do oddawania krwi. Dziękujemy. Gratulujemy odwagi. Mamy nadzieję, że to Wasze pierwsze, ale nie ostatnie spotkanie z krwiodawstwem.

Jan, Szymon, Bartosz i Julian w finale!

Jan, Szymon, Bartosz i Julian w finale!

Bartosz Stańczyk i Julian Twardy (z klasy 4b) awansowali do finału Ogólnopolskiej Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH z matematyki, natomiast Jan Hadam (z klasy 3b) oraz Szymon Pietruszka (z klasy 4b) z fizyki. Serdecznie gratulujemy sukcesu uczniom  i ich opiekunom naukowym: pani prof. Katarzynie Piórek, pani prof. Jadwidze Bendo oraz panu prof. Wiesławowi Mroszczykowi! Panowie - trzymamy za Was kciuki:)


Przedsiębiorcza Madzia

Przedsiębiorcza Madzia

Z ogromną radością informujemy, że do etapu okręgowego XIX Olimpiady Przedsiębiorczości przeszła Magdalena Brzóska (kl. 3a). Gratulujemy i trzymamy kciuki za sukces w kolejnych zmaganiach.

Mikroskopii ciąg dalszy

Mikroskopii ciąg dalszy

Dlaczego tonik Schweppes świeci w ciemności?
Co kryje się tak naprawdę za czarnym wydrukiem?
Jak sprawić, by kwas cytrynowy pokazał nam swoje krystaliczne oblicze?

Zaproszenie na pijarskie spotkania ze sztuką

Zaproszenie na pijarskie spotkania ze sztuką

Co się dzieje ZA KLASZTORNYM MUREM? – pod takim tytułem odbędą się w kościele Przemienienia Pańskiego przy ul. Pijarskiej 2, w niedzielę 4 lutego br. o g. 16.00, kolejne „Pijarskie spotkania ze sztuką”. Zaraz po obchodach święta Ofiarowania Pańskiego, który jest dniem życia konsekrowanego, a w równocześnie w niedalekim sąsiedztwie Środy Popielcowej, drugie „Pijarskie spotkanie ze Sztuką”, będzie poświęcone tematowi życia zakonnego w malarstwie.

Sukces historyków

Sukces historyków

Z radością informujemy, że do etapu okręgowego olimpiady historycznej przeszło trzech uczniów naszej szkoły: Paweł Pacyna z klasy 3a, Antoni Zakrzewski z klasy 2a i Jan Słowik z klasy 1d. Do etapu ustnego zakwalifikował się Paweł - trzymamy kciuki za dalsze sukcesy! Gratulujemy opiekunowi - panu prof. Januszowi Podwice.

Kolejne zajęcia w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego

Kolejne zajęcia w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego

Tym razem wszystko miało być prostsze; znane miejsce, znani prowadzący i już wiadomo, że fizyka po angielsku jakby łatwiejsza. Po raz kolejny uczniowie klasy 3b mieli okazję zmierzyć się fizyką doświadczalną. Tym razem badaliśmy, jak bardzo „lepki” jest olej i czy temperatura wpływa na przepływ prądu elektrycznego. Pomiary zrobione, opracowania wyników się robią. Mamy tylko nadzieję, że wyniki i wnioski nie będą za bardzo odbiegać od tych oczekiwanych.


Edukacja prawna

Edukacja prawna

W pierwszym okresie roku szkolnego 2023-2024 uczniowie klas ekonomiczno-prawnych 2a i 3a byli beneficjentami realizowanego "pro publico bono" przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w Krakowie programu edukacji prawnej. W ramach tego programu uczniowie mogli uczestniczyć w  zajęciach prowadzonych przez radców prawnych w wymiarze jednej godziny zajęć tygodniowo. Raz jeszcze chcemy serdecznie podziękować za wsparcie naszej placówki. Prowadzone przez Okręgową Izbę Radców Prawnych zajęcia cieszyły się zainteresowaniem naszych uczniów. Jesteśmy wdzięczni za okazaną nam dobroć i życzliwość.