W ostatni piątek jako reprezentacja fizyków z naszej Szkoły (składająca się z klas 3B i 4B) udaliśmy się na wykłady do Katowic na Uniwersytet Śląski. Do stolicy Górnego Śląska przetransportowaliśmy się pociągiem zmierzającym do Gdyni Głównej, wyruszającym mniej więcej kwadrans po dziewiątej.
Projekt „Razem działamy aktywnie!” rozkręca się. Samorząd Uczniowski Liceum Zakonu Pijarów w Krakowie urządził już przestrzenie dla uczniów i oczywiście nowe miejsca cieszą się dużym zainteresowaniem;) Ponadto 19 września odbyły się pierwsze warsztaty „Młody Obywatel”. W spotkaniu uczestniczyło dziewięciu niezwykle kreatywnych licealistów.
We wtorek 12 września grupa uczniów z klasy 4a pod opieką pani prof. Agnieszki Łękawy uczestniczyła w konferencji "Rządy prawa wczoraj, dziś i jutro" organizowanej przez Krajową Radę Sądownictwa. Spotkanie odbyło się w Warszawie, w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich.
Dobiegł końca - trwający pięć dni - obóz naukowy 2023. Dzięki hojności i życzliwości Dyrekcji LOZP wzięli w nim udział ci, którzy osiągnęli najwyższe wyniki w nauce w zeszłym roku szkolnym. Tym razem opiekunowie - p. Karolina Knapik-Bieniek i p. Tomasz Tisończyk zabrali naszych zdolnych i pracowitych uczniów do Warszawy.
Powiedzieć, że z radością pożegnaliśmy wakacje – byłoby jednak, umówmy się, sporym nadużyciem: zwłaszcza że ten ostatni czas letniego odpoczynku od szkoły był rekordowo długi i wszyscy zdążyli się już przyzwyczaić, że nic nie muszą. Z drugiej jednak strony – też chyba nie jest do końca tak, że nowy rok szkolny przywitaliśmy całkiem bez radości.
Choć obóz integracyjny klas pierwszych przeszedł już do historii, to w pamięć i świadomość jego uczestników wpisał się na długo.
Był to bowiem dobry i ciekawy czas. Przede wszystkim wzajemnego poznawania siebie, rozmów, wspólnych zabaw. Te wszystkie elementy miały za zadanie otworzyć i zbliżyć nas do drugiej osoby. Wszak przecież temu służą takie spotkania i wyjazdy.
Zakończenia roku szkolnego w zasadzie przebiegają wedle pewnego powtarzalnego scenariusza. Odnotujmy przeto z reporterskiego obowiązku, co wydarzyło się w naszym Liceum 23 czerwca 2022 roku.
Po pierwsze – zaczęliśmy jak należy, czyli Mszą Świętą (odprawianą w dramatycznej oprawie gwałtownej ulewy przerywającej na chwilę nieznośny upał).
To, że w ostatnim tygodniu roku szkolnego nie było lekcji (bo kto by na nie chodził, skoro i tak wszyscy już wiedzą, jakie oceny dostaną), to wcale nie znaczy, że w Szkole – i poza nią, w różnych miejscach, w których pojawili się nasi uczniowie – nic się nie działo. Wprost przeciwnie – działo się może więcej niż zazwyczaj.
Po 3-letniej przerwie spowodowanej pandemią, w tym roku szkolnym udało się wznowić polsko-niemiecką wymianę, która ma wieloletnią tradycję. Partnerską szkołą naszego Liceum jest od roku 1994 duże publiczne gimnazjum z Bawarii, Christoph Probst Gymnasium Gilching. W kwietniu (16-23) grupa uczniów naszej szkoły spędziła tydzień w Niemczech, a w czerwcu (12-18) młodzież z Bawarii gościła w Krakowie.
W dniach 3 - 11.06.2023 czterdziestu uczniów z klas 1. i 2. naszej Szkoły, pod opieką p. Violetty Marzec, Agnieszki Grodeckiej i Jadwigi Bendo, wzięło udział w wyjeździe edukacyjnym do Wielkiej Brytanii, zorganizowanym dla nas przez biuro AGABA - Edu Tur.
Tegoroczna akcja – zainicjowana przez panią Katarzynę Dudę-Kaptur – w ramach której to akcji nasi najznakomitsi absolwenci dzielą się z uczennicami i uczniami Liceum swoją wiedzą, pasjami i doświadczeniem - nie zwalnia mimo zbliżających się wakacji. Tym razem – czyli w piątek tuż po dniu dziecka – mieliśmy radość, przyjemność i zaszczyt gościć pana Marcina Dumnickiego, doktora habilitowanego nauk matematycznych, adiunkta Katedry Geometrii Algebraicznej i Teorii Liczb Instytutu Matematyki Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, specjalistę w dziedzinie algebry komputerowej oraz geometrii algebraicznej (a przy okazji – niestrudzonego aktywistę miejskiego, prezesa Stowarzyszenia Kraków Miastem Rowerów).
Fascynacja człowiekiem i jego anatomią, perspektywa studiów medycznych, przyrodnicza pasja, a także zbliżający się Dzień Dziecka, który w każdym wieku warto godnie (także naukowo!) świętować- oto powody, dla których klasa 3d z wychowawczynią p. Karoliną Knapik-Bieniek udała się 30 maja do Muzeum Anatomii przy ul. Kopernika.