10 kwietnia klasy 3c i 1b pojechały na trzydniową wycieczkę do Budapesztu pod przewodnictwem p. Andrzeja Pracucha. Podczas wyjazdu udało się zobaczyć najważniejsze miejsca i zabytki w tym: Plac Bohaterów, Parlament, Bazylikę św. Stefana oraz Most Łańcuchowy. Uczniowie mogli również podziwiać panoramę miasta podczas rejsu Dunajem.
Uczniowie klas 1. 2. i 4. rekolekcje przeżywali w szkole. Prowadził je o. Rafał Stenka, pijar, natomiast uczniowie klas III powrócili do dawnej tradycji szkoły - rekolekcji wyjazdowych. Każda z klas trzecich - wraz ze swoim wychowawcą i zaproszonym rekolekcjonistą udałą się do wybranego ośrodka w okolicach Krakowa, by tam przeżywać przygotowanie do Świąt Wielkanocnych.
We wtorkowe popołudnie, 8 kwietnia, uczniowie klasy 2e wyruszyli na swoje drugie zajęcia laboratoryjne w ramach patronatu Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego nad klasą medyczną. Tym razem motywem przewodnim zajęć stała się analiza jakościowa związków nieorganicznych. Wyposażeni w podstawowe odczynniki, odpowiednie szkło, a co najważniejsze - wiedzę o przebiegu reakcji soli z kwasami i zasadami, nasi uczniowie podjęli wyzwanie rozpoznania serii nieopisanych substancji, które zapodziały się na ich laboratoryjnych statywach.
W dniach 1–5 kwietnia uczniowie klas 2E oraz 3E uczestniczyli w obozie naukowym, który łączył elementy edukacji przyrodniczej, historycznej oraz kulturowej. Był to czas inspirujących spotkań z nauką poza szkolnymi murami, a także integracji i wspólnego odkrywania świata. Obóz rozpoczął się w nocy z 1 na 2 kwietnia wyjazdem z Krakowa do Berlina. Już pierwszego dnia uczniowie mieli okazję zwiedzić berlińskie zoo oraz jedno z najważniejszych muzeów Europy – Muzeum Pergamońskie.
Od środy (9.04) w naszej Szkole trwać będzie akcja DRZWI DO JĘZYKA POLSKIEGO, która ma na celu podnieść Wasze kompetencje językowe. Na drzwiach do różnych pomieszczeń w budynku szkoły pojawi się łącznie 30 porad językowych. Znajdźcie i zapamiętajcie wszystkie:)
Akcja zakończy się 28.04 testem dla wszystkich klas.
W miniony poniedziałek - 31.03 - klasa 1d zaprosiła na swoją godzinę wychowawczą p. Pawła Wodnickiego- znanego krakowskiego fotografa, który przybył z prelekcją dotyczącą aspektów prawnych umieszczania zdjęć w sieci. Ponieważ temat jest niezwykle ważny dla młodych ludzi, zaprosiliśmy do wysłuchania wykładu także klasę 1b.
Środek tygodnia to dobry moment na wzięcie głębokiego oddechu. Tak oddycha się właśnie w teatrze. A sztuka, na którą tym razem udali się nasi uczniowie , czyli "Męczeństwo i śmierć Marata" w Teatrze Groteska... dech w piersiach zaparła.
Szanowni Państwo!
W imieniu naszej Szkolnej Wspólnoty zapraszamy na
Dzień Otwarty Liceum Ogólnokształcącego Zakonu Pijarów.
W sobotę 26 kwietnia 2025 od godziny 9.00 do 14.00 będziemy czekali na Państwa wizytę. Zachęcamy do spotkań i rozmów w salach lekcyjnych
Do Państwa dyspozycji pozostawać będą: dyrekcja, duszpasterze, nauczyciele różnych przedmiotów, psycholog i pedagog, pracownicy biblioteki, a także nasi uczniowie. Będziemy starali się odpowiedzieć na wszystkie Państwa pytania dotyczące naszej Szkoły.
Do zobaczenia już wkrótce!
W dniach 27-29 marca 2025 r. w Sandomierzu odbył się etap ogólnopolski XXXV Olimpiady Teologii Katolickiej, którego tematem było: "Świętowanie i odpusty w Kościele katolickim". We wspomnianej olimpiadzie wzięło udział 122 uczestników. Antoni Zakrzewski, uczeń klasy III A, uplasował się na 9. miejscu i otrzymał tytuł laureata. Gratulujemy i życzymy dalszych teologicznych zmagań w przyszłości.
12 marca klasa 2c pod opieką prof. Sylwii Ząbczyk udała się do Muzeum Fotografii na warsztaty: Sprawdzam! Krytyczne patrzenie na fotografię. Podczas zwiedzania wystawy głównej MuFo uczniowie, pracując w grupach, próbowali odpowiedzieć na pytania: czy zdjęcia zawsze pokazują prawdę, czy mogą pokazywać obiektywny obraz rzeczywistości.
Ostatnie dni pozwoliły nam doświadczyć lekkiego powiewu wiosny: można było włożyć na siebie coś lżejszego niż puchową kurtkę i trochę nacieszyć się wydłużającymi się dniami. Uczniowie klasy 2e o profilu medycznym postanowili wykorzystać tę okazję i przypomnieć sobie, że świat jest nie tylko szaro-bury (jak to często bywa w zimowe poranki i popołudnia), ale dysponuje całą paletą barw! A jak się o tym przekonali?