Zaproszenie na pijarskie spotkania ze sztuką

Co się dzieje ZA KLASZTORNYM MUREM? – pod takim tytułem odbędą się w kościele Przemienienia Pańskiego przy ul. Pijarskiej 2, w niedzielę 4 lutego br. o g. 16.00, kolejne „Pijarskie spotkania ze sztuką”. Zaraz po obchodach święta Ofiarowania Pańskiego, który jest dniem życia konsekrowanego, a w równocześnie w niedalekim sąsiedztwie Środy Popielcowej, drugie „Pijarskie spotkanie ze Sztuką”, będzie poświęcone tematowi życia zakonnego w malarstwie.

Sukces historyków

Z radością informujemy, że do etapu okręgowego olimpiady historycznej przeszło trzech uczniów naszej szkoły: Paweł Pacyna z klasy 3a, Antoni Zakrzewski z klasy 2a i Jan Słowik z klasy 1d. Do etapu ustnego zakwalifikował się Paweł - trzymamy kciuki za dalsze sukcesy! Gratulujemy opiekunowi - panu prof. Januszowi Podwice.

Kolejne zajęcia w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego

Tym razem wszystko miało być prostsze; znane miejsce, znani prowadzący i już wiadomo, że fizyka po angielsku jakby łatwiejsza. Po raz kolejny uczniowie klasy 3b mieli okazję zmierzyć się fizyką doświadczalną. Tym razem badaliśmy, jak bardzo „lepki” jest olej i czy temperatura wpływa na przepływ prądu elektrycznego. Pomiary zrobione, opracowania wyników się robią. Mamy tylko nadzieję, że wyniki i wnioski nie będą za bardzo odbiegać od tych oczekiwanych.

Edukacja prawna

W pierwszym okresie roku szkolnego 2023-2024 uczniowie klas ekonomiczno-prawnych 2a i 3a byli beneficjentami realizowanego "pro publico bono" przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w Krakowie programu edukacji prawnej. W ramach tego programu uczniowie mogli uczestniczyć w  zajęciach prowadzonych przez radców prawnych w wymiarze jednej godziny zajęć tygodniowo. Raz jeszcze chcemy serdecznie podziękować za wsparcie naszej placówki. Prowadzone przez Okręgową Izbę Radców Prawnych zajęcia cieszyły się zainteresowaniem naszych uczniów. Jesteśmy wdzięczni za okazaną nam dobroć i życzliwość.

Absolwenci - Uczniom

10 stycznia 2024 roku, jako uczniowie klas matematycznych (klas 2-4),  uczestniczyliśmy w wykładzie prowadzonym przez absolwenta naszej Szkoły, inżyniera lotnictwa – pana Karola Zawiszę. Wykład dotyczył przyrządów pomiarowych wykorzystywanych na statkach powietrznych.

Świąteczny wystrój doceniony

Konkurs na świąteczny wystrój sal został rozstrzygnięty! Najpiękniej salę 312 udekorowała klasa 2b. Jury tylko 1 punkt mniej przyznało klasom 1d i 2a za dekoracje sal 203 i 306. Na podium  - na trzecim miejscu, również ex aequo  - uplasowały się klasy 2e i 3d, tracąc do 1. miejsca tylko 4 punkty. Wyniki konkursu pokazują, że sale  wystrojem zachwyciły komisję oceniającą.

Polonistyczne olimpijki w grze!

Miło nam poinformować, że Aleksandra Palowska (klasa 2D) i Zuzanna Samborek (klasa 4D), jako autorki erudycyjnych esejów o – odpowiednio – ptasich motywach w poezji XX i XXI wieku oraz amerykańskim doświadczeniu Cypriana Kamila Norwida, zostały zakwalifikowane do pisemnego okręgowego etapu LIV Olimpiady Literatury i Języka Polskiego.

Znamy już wyniki tegorocznej edycji Alfika Matematycznego.

Dyplom za osiągnięcie wyniku bardzo dobrego otrzymali:

• Radosław Radecki 1b
  • Rafał Guzik 2c
  • Mateusz Cebo 2b
  • Jan Hadam 3b
Podziękowania

Serdecznie dziękujemy wszystkim którzy włączyli się w akcję współorganizowaną w naszej szkole pod tytułem "Paczuszka dla maluszka". Poniżej podziękowania jakie otrzymaliśmy oraz zaproszenie na Eucharystię sprawowaną w intencji darczyńców.

#SU-w-ak

Nasze liceum uczestniczy w Programie Wsparcia Samorządów Uczniowskich #SU-w-ak („Samorząd Uczniowski w Akcji”), finansowanym z środków Gminy Miejskiej Kraków, którego operatorem jest Fundacja Oświatowa im. ks. Stanisława Konarskiego w Krakowie.

Olimpiada o diamentowy indeks AGH - matematyka i fizyka

Z radością informujemy, że sześcioro uczniów z klasy 4B  zostało zakwalifikowanych do prestiżowego drugiego etapu Ogólnopolskiej Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH z matematyki i czworo z fizyki ( dwóch z klasy 4B i po jednym z 2C i 3B) do drugiego etapu Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH z fizyki.  To wyjątkowe osiągnięcie świadczy o ich wysokich umiejętnościach oraz pasji do nauk ścisłych.

Dzielenie

Różne rzeczy można dzielić – i nie trzeba być wybitnym matematykiem (których oczywiście wśród naszych uczniów nie brakuje), żeby wiedzieć, że jeśli coś podzielimy, to będziemy mieć tego mniej niż przed podziałem. Ale są wyjątki – na przykład życzenia świąteczne, których materialnym symbolem jest przecież właśnie dzielony i rozdzielany opłatek.